Business for Breakfast

Měníme atmosféru podnikání v České republice k lepšímu

Rozdíl mezi účetní a daňovým poradcem

Znáte jejich kompetence? V dnešní době mít znalosti a dovednosti nestačí. K výkonu povolání účetní a daňového poradce je nutné mít i příslušné oprávnění.

Činnost účetních poradců, vedení účetnictví a vedení daňové evidence je dle zákona č. 455/1991 Sb., Živnostenský zákon, dále jen ŽZ, živností ohlašovací vázanou. To znamená, že odborná způsobilost se musí prokázat dokladem o uznání odborné kvalifikace vydaným uznávacím orgánem a je nutné splnit kvalifikační předpoklady jako je vysokoškolské vzdělání a 3 roky praxe v oboru nebo vzdělání dle definice ŽZ a 5 let praxe. Nemá zákonnou povinnost profesního pojištění.

V Příloze č. 2 Nařízení vlády č. 278/20008Sb. o obsahových náplních jednotlivých živností je činnost účetních vymezena takto: „Obsahem vázané živnosti  je Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence podle tohoto nařízení poskytování rad v otázkách vedení účetnictví a daňové evidence v rámci právních předpisů, zejména v otázkách používání účetních metod, vyhotovování účetních dokladů, sestavování účtového rozvrhu, účtování o účetních případech v účetních knihách, sestavování účetní uzávěrky a konsolidované účetní uzávěrky, výroční zprávy a konsolidované výroční zprávy, provádění analýz finanční situace účetních jednotek, jakož i zpracování podkladů (návodu) pro systém vedení účetnictví. Provádění účetních operací podle jiného právního předpisu. Vedení daňové evidence.“[1]

Účetní tedy není oprávněna zpracovat žádná daňová přiznání (Přiznání k dani z přidané hodnoty, Kontrolního hlášení, Přiznání k dani z příjmu fyzických či právnických osob atp.). Není vázána mlčenlivostí ze zákona, ale daňové podvody hlásí na Finanční analytický úřad – FAÚ.

Co v běžné praxi může, je zpracovat podklady pro tato přiznání, pod kterými není podepsána jako odpovědná osoba, nýbrž jako kontakt pro finanční úřad. Po schválení jednatelem nebo OSVČ[2] pak účetní odesílá toto přiznání Datovou schránkou. Ideálně pod vlastním přístupem, aby bylo vidět, kdo přiznání posílá a sama tak nedisponovala přihlašovacími údaji svého klienta. I když samozřejmě vzájemná důvěra a podpis smlouvy o zprostředkování účetních služeb by měly být samozřejmostí.

„Pokud hledáte kvalitního účetního, zajímejte se především o délku praxe, reference a dosažené vzdělání. Určitou zárukou je například vzdělání v systému certifikace účetních, kde je možné dosáhnout úrovně „Certifikovaný účetní“ nebo „Účetní expert“. Zkoušky nejsou jednoduché a příprava na ně trvá delší dobu.“[3] Pro náročnější a anglicky hovořící podnikatele doporučuji také poohlédnout se po celosvětově uznávané profesní kvalifikaci, která je založená na Mezinárodních standardech účetního výkaznictví a na Mezinárodních účetních standardech – ACCA. Ta má několik stupňů certifikace.

„Daňový poradce je tím nejpovolanějším odborníkem na problematiku daní.“ [4]

Daňový poradce (na základě vysokoškolského vzdělání, alespoň titul Bc., složení profesní zkoušky a zápisu do Komory daňových poradců ČR) poskytuje především poradenství v oblasti daní, což zahrnuje optimalizaci daňové zátěže, řešení daňových otázek a sporných případů s finančními úřady. Daňový poradce pomáhá klientům při přípravě a podání daňových přiznání, radí ohledně strukturování finančních operací a investic z hlediska daňové výhodnosti. Má také větší právní odpovědnost než účetní a může klienta zastupovat u finančních úřadů. Má ze zákona povinnost zachovávat mlčenlivost s výjimkou AML[5]zákona. Řídí se Zákonem č. 170/2004 Sb., o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců České republiky a interními předpisy Komory daňových poradců. Ze zákona má daňový poradce povinnost uzavřít pojištění profesní odpovědnosti za škodu. Klíčové je i pokrytí specifických rizik dle Vaší specializace.

Při podání přiznání daňovým poradcem má podnikatel prodloužené zákonné lhůty pro podání přiznání daní z příjmů a pokud daňový poradce odesílá na základě Generální plné moci veškerá daňová přiznání, případné pokuty a chyby mohou být hrazeny ze jejich profesního zákonného pojištění. Ovšem nezapomínejme na to, že odpovědnost za účetnictví i daňová přiznání nese v první řadě podnikatel/jednatel.

Koho si tedy najít, aby Vaše podnikání bylo po účetní i daňové stránce v pořádku?

Ideálně specialistu ve Vašem oboru, účetní i daňovou kancelář, případně daňovou kancelář, která zaštítí i účetnictví. Dobrá účetní kancelář má i daňového poradce. Vlastního či externího. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. V případě dvou kanceláří může dojít k navýšení ceny, jelikož daňový poradce v průběhu roku data nedostává, má hodinovou sazbu a pokud si necháte zpracovat účetnictví i daně u jedné kanceláře, celková cena bývá nižší. Výhodou dále může být nezaujatost a nadhled nad daty. Ovšem zkoušky na daňového poradce jsou velmi náročné a prověří nejen profesionalitu kandidátů.

Nezapomeňte na to, že účetní potažmo daňový poradce Vám vidí do podnikání. Často mají Vaše podklady (daňové doklady) k daním. Vybírejte proto pečlivě své spolupracující kanceláře. V dnešní digitální době je dle mého názoru fajn mít data uložená i v elektronické podobě pro případ nouze i snadnější komunikace. Kanceláře, které se tomuto stylu stále vyhýbají a nejdou s dobou se začínají prodražovat.

 

Líbil se Vám článek? Máte další dotazy?

Více o mě zjistíte zde ➡️ https://luciec aklova.my.canva.site/c-kl-etn

www.caklaucetni.cz – již brzy

Bc. Lucie Caklová, DiS.

 

 

 

________________________________________________________________________________________________

[1] https://www.profispolecnosti.cz/cs/poradna/prakticke-rady-a-zkusenosti/a-55/

[2] OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná

[3],4 https://www.kdpcr.cz/pro-media/ucetni-versus-danovy-poradce

 

[5] AML - zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, legalizace výnosů z trestné činnosti

E-book zdarma

Jak získat
klienty networkingem

Získejte zdarma