Business for Breakfast

Měníme atmosféru podnikání v České republice k lepšímu

Mýtus o networkingu č. 2: Není třeba žádného úsilí

Autor: Ing. Barbora Štanglová, redaktorka

Staré české přísloví říká – „Bez práce nejsou koláče“. A přesně to stejné platí i o networkingu. Bez aktivního zapojení se úspěchu nedočkáte.

Ačkoli by se mohlo podle řady informací o networkingu na první pohled zdát, že jen pouhá účast na něm vám přinese nové zakázky, klienty a spolehlivé obchodní partnery, realita je jiná. Networkingové kluby totiž nejsou žádným mystickým spolkem, do kterého když jednou vstoupíte, najednou se vám začne dařit.

 

V první řadě je nutné si uvědomit, že networking je třeba chápat jako způsob marketingu a jako takový vám nabízí příležitost, jak efektivně propagovat váš byznys. Je zcela na vás, zda tuto šanci proměníte v úspěch, bez vaší aktivity to nepůjde.

 

Co dělat, abyste se mohli úspěšně zapojit do networkingu?

  • Vyhledejte různé aktivity ve svém okolí, kterých se účastní místní podnikatelé (pořádané networkingovými organizacemi, hotely, hospodářskými a obchodními komorami, asociacemi, sdruženími, sportovními kluby, nadnárodními organizacemi atd.)
  • Zúčastněte se stejného setkání více než jednou, abyste vytvořili základ pro hodnotné vztahy a důvěru
  • Pokládejte otázky, vyjádřete zájem tomu, s kým mluvíte
  • Udělejte laskavost ostatním, i když vám zatím nepomohli (např. představte je zajímavým lidem, které znáte vy, dejte jim radu atd.)
  • Poskytujte reference

 

Sečteno a podtrženo, jste to vy, kdo se musí v rámci networkingových setkání představit, přiblížit, jaké služby či produkty nabízíte a také vysvětlit ostatním, v čem jim můžete být nápomocni. A to jak prostřednictvím vašeho byznysu, ale také za pomoci vaší dosavadní sítě kontaktů. Díky vašemu proaktivnímu nastavení budete pro ostatní lehce zapamatovatelným, díky čemuž si na vás v případě, že budou oni, nebo jejich kontakty, potřebovat služby, které nabízíte, vzpomenou. A to je vaším hlavním cílem.

 

Nevíte, jakou networkingovou akci, do které se zapojíte, vybrat? Seznamte se se čtyřmi typy networkingu a najděte pro vás ten pravý.

E-book zdarma

Jak získat
klienty networkingem

Získejte zdarma