Business for Breakfast

Měníme atmosféru podnikání v České republice k lepšímu

Jak na networking

Autor: Kamila Zárychtová

Všichni víme, že networking je skvělá pomůcka při budování firem i obchodních strategií. V podstatě jde o vytváření vztahů mezi lidmi, vzájemnou výměnu informací a udržování osobních kontaktů vedoucích k vytvoření sítě konexí, která je pro podnikatele zásadní. Jsou ale dny, kdy jednoduše nemáte na networking ani pomyšlení a při představě večera stráveného v sále plném lidí, byste se nejraději hodili marod. Protože ani nám není tento pocit neznámý, připravili jsme pro vás pár rad, jak jednoduše pojmout networking tak, aby vám jen s trochou osobního nasazení přinesl maximální účinek.

Jak se zapojit do konverzace

Nejlepší způsob je obvykle ten nejjednodušší.  Stačí jednoduché „Dobrý den, můžu se k vám přidat“ a je to. Networking může začít.

Ke komu se na akci přidat

Vyberte si jednotlivce. Obvykle je na tom stejně jako vy a hledá někoho, s kým by si začal povídat. Nebo se přidejte k „otevřeným“ dvojicím nebo trojicím, které spolu hovoří a zapojte se do jejich tématu. V případě, že se chcete připojit do uzavřeného kruhu, pak je ideální najít člověka, kterého znáte, a který už v tomto kruhu je. Bez problémů vás do něj zvládne začlenit.

Jak navázat konverzaci

Zkuste small talks. Nejlépe na téma, které máte na akci společné, např. téma akce, řečník, prostředí, lokalita. Vždycky máte v záloze počasí ☺.

Nezapomeňte na sebe

Jakkoliv chcete být zdvořilí a zajímat se o druhého, nikdy nezapomínejte na sebe. Pohovořte o tom, co děláte, na čem pracujete, komu to pomáhá, a co aktuálně potřebujete. Jedině tak vám druzí mohou pomoci.

Mluvte o tom, co potřebujete

Je něco, co vám aktuálně v podnikání pomůže? Nový kontakt, informace, zkušenost? Zmiňte to vždy, když s někým hovoříte. Budete překvapeni, kolik lidí vám pomůže, byť jen dobrou radou. Každý člověk má za sebou obrovské množství zkušeností, informací a kontaktů. Nebojte se mluvit.

Mějte cíl

Věnujete akci svůj drahocenný čas. Určitě chcete, abyste ho efektivně využili. Připravte si předem, co chcete na akci získat. Možná se budete chtít seznámit s několika novými lidmi, možná budete chtít získat nějaké informace nebo zkušenosti. Ať už je to cokoliv, hlavně mějte cíl a během akce se zaměřte na jeho dosažení.

 

 

A nezapomeňte! Pravidelný networking je přínosem pro vaše podnikání v oblasti kontaktů i rozvoje. Abyste byli ještě lépe připraveni, podívejte se na to, jaké chyby se během networkingu nejčastěji objevují. 

 

 

 

E-book zdarma

Jak získat
klienty networkingem

Získejte zdarma